MENÜ

www.eszdance.freewb.hu
"Táncolok míg élek, mert tánc nélkül nincs élet!"

 

Talán meglepő, de első sorban Fenyő Miklós nevét kell megemlítenünk, ha a magyar hiphop gyökereihez akarunk visszanyúlni. Neki köszönhető, hogy hazánkban megjelent a break. Ugyanis minden a break-korszakkal kezdődött. Egy Németországban tett látogatása alkalmával látta először Fenyő a „furcsán” mozgó fiatalokat. De nem csak ez ragadta magával, hanem az ehhez társuló zenei irányzat is. Olyannyira, hogy itthon stúdióba vonult, hogy egy olyan albumot készítsen (Miki: Jól nézünk MIKI, 1984), melyben felhasználja az új tapasztalatokat. A médiában is terjesztette az új irányzatot. Break-klubokat alapított, versenyeket, melyek során feltűntek olyan csapatok, mint a Turbo Break Companyvagy a Harlem Company.

Másodsorban Geszti Pétert kell megemlíteni, mivel az Első Emelet szintén 1984-es lemezére megírta a Dadogós break c. számát.

Pajor Tamás a Neurotic zenekarral készítette el a Brék című számát. Ez az 1987-ben kiadott Budapesti látnok című lemezen volt hallható. Pajor szerint ő nem csinált rapzenét, de valójában a számot a magyar rap egyik alappillérének is tekinthetjük, a nóta szövegéből olyan bandák is idéznek a számaikban, mint pl az Árral szemben.

Az ország számos pontján nagy színvonalas hip-hop tánccal foglalkozó iskolák találhatóak:Jamland, A-Force 1, Urban Dance, X-treme, Fitdance, Magic Dance School, West-Side, Black Time , Starlight Dance, New Generation, No Comment, Dirty Outsiders. Ma már szinte természetes, hogy a tánc mint műfaj főszerepet kapott, hiszen ez az egyik legdivatosabb módja a testmozgásnak.

A zenei életben is mérföldkő volt a rendszerváltás. Sokkal könnyebbé vált hozzájutni a külföldi zenékhez, videoklipekhez.

Ehhez az időszakhoz köthető első hatalmas sikerű banda, a Geszti Péter vezette Rapülők volt. Csavaros rímeikre ma is rengetegen emlékeznek, vagy a " Ganxsta Zolee és a Kartel "-re - ahova később Dopeman is csatlakozott, Lory B kilépését követően. Illetve a nem hivatalosan kiadott Mega Sound System több albuma is ekkoriban terjedt "kazetta másolgatással". Ezek a pécsi srácok a durva/szókimondó szövegeikkel kavarták fel a zenei állóvizet a 90-es évek elején. A magyar hip-hopot azonban az Animal Cannibals vitte nagyobb közönség elé, folyamatos szerepléseivel és tehetségkutató versenyekkel, napjainkig.

Létezik az úgynevezett underground (földalatti) hiphop. Általában kiadatlanok, így leginkább az interneten terjednek. Néhány előadó felsorolása napjainkból: DSP Killakikitt The Steve Akkezdet PhiaiModusTezsvíír, Essemm, Hősök, Bigmek, Sub Bass MonsterDeegoMilFunktasztikusNorbaBankosBobakromeNKSRich-ZedFirmaSiska FinuccsiTkydAnimal CannibalsFankaDeliBusa PistaAnonim Mc.

 


 

Hírek

  • Vajon megnyeri a Csillag Születik-et a Quantum XXL?
    2012-05-31 18:21:49

    Szombaton véget ér a Csillag születik újabb évadja az RTL Klubon, három produkció reménykedhet még a fődíjban. A mostani szériában nem voltak Utasi Árpi-szerű mesemondó kisgyerekek, a stand-upos előadó is pillanatok alatt kiesett, de meglepetésre egy táncos csapat is bejutott a fináléba - egyáltalán nem érdemtelenül. Első ízben nyeri csapat a versengést, vagy újfent énekest ünnepel az RTL? Csapatoknak eddig nem sok babér termett az RTL Klub show-iban, az X-Faktor-ban is rendre korán kiestek: tévés szerkesztők szerint ennek az az oka, hogy a néző jobban tud azonosulni egy-egy előadóval, annak személyes sorsával, vívódásaival, mint egy komplett csoporttal. A Quantum XXL azonban minden héten tudott újat mutatni, a zsűri rokonszenvét is elnyerte, így nem érdemtelenül van a háromban. Hatalmas mennyiségű munka van mögöttük, heti két új, látványos tánccal voltak színpadon: talán most díjazzák majd a tévézők a rengeteg befektetett energiát.

Szavazás

Hányasra értékeled az oldalt?
1 = fejlesztésre szorul
2 = gyenge
3 = tűrhető
4 = jó
5 = nagyon jó
5* = kiváló

Asztali nézet